13 MUZ


Salon Artystyczny Seniorów przy Domu Kultury „13 Muz"

 

Salon Artystyczny Seniorów SAS powstał w Domu Kultury „13 Muz" na początku 2017. Jest to grupa aktywnych szczecińskich seniorów, która w sposób twórczy i atrakcyjny współtworzy program Domu Kultury „13 Muz" pod kątem ludzi starszych. Rada programowa SAS przygotowuje co miesiąc nowe wydarzenie artystyczne z myślą o seniorach. W ramach SAS działają także grupy twórcze takie jak: Teatr Boscha, Duet wokalny Andrzej i Lidia, grupa poetycko-teatralna SASanki oraz kabaret.

 

Co roku SAS przygotowuje i realizuje jeden z największych festiwali twórczości seniorów w naszym województwie – Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów. W ramach działalności SAS prezentowane są na scenie DK „13 Muz" dokonania artystyczne seniorów głównie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i wokalne.

 

Teatr Janusza - teatr seniorów przy DK „13 Muz"


Teatr Janusza to amatorska grupa teatralna seniorów, która działa od roku w Domu Kultury „13 Muz" jako część projektu Salon Artystyczny Seniorów SAS. Teatr tworzy spektakle teatralne i programy poetyckie. Ma już na swoim koncie duży debiut sceniczny zakończony sukcesem – czyli spektakl pt. „Wałęsa moja miłość" prezentowany z powodzeniem na scenie DK „13 Muz" oraz poza Szczecinem.


Prezentacje w regionie


Teatr Janusza z Domu Kultury „13 Muz" już po raz piąty prezentował swój spektakl „Wałęsa, moja miłość" poza Szczecinem. Ostatnio 6 marca teatr wystąpił w Mirosławcu a 8 marca w Moryniu na zaproszenie tamtejszych ośrodków kultury. Wcześniej „Wałęsę ..." obejrzeli widzowie w Myśliborzu, Gryficach i Ińsku. Okazją do prezentacji były uroczystości związane ze świętem seniorów oraz Dzień Kobiet. Spektakl Teatru Janusza zdobywa sobie sympatyków także w regionie, gdzie przyjmowany jest niezwykle ciepło jako dobra zabawa, ale także potrafiący wzruszyć i skłonić do głębszej refleksji o nas samych.

 

W przedstawieniu „Wałęsa, moja miłość" występują:

 

Ryszard Lasota jako Wałęsa, Danuta Szydło - żona Lecha, Grażyna Wolska i Krystyna Wawrzyn jako Jasia i Plasia, Urszula Olechnowicz – koleżanka Lecha z Ib, Jolanta Werner - Henia Krzywousta, Julia Pardon – miłość platoniczna, Teresa Nowak-Misarko - Cyganka Tereza, Aleksandra Szachniewicz jako TW Ola (w zastępstwie także Bożena Adamowicz), Jolanta Janus jako „Ordonka" (w zastępstwie także Halina Wojtczak) i Elżbieta Kolczewska jako Stasia Ukrainka.


Reżyserem jest Janusz Janiszewski – opiekun Teatru Janusza i Salonu Artystycznego Seniorów SAS w Domu Kultury „13 Muz" w Szczecinie.