CO NOWEGO?


24.12.2020

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt oraz Twórczego Nowego Roku!

30.11.2020

Nagroda dla AIOWSZEM.PL

Z przyjemnością informujemy, że AIOWSZEM.PL zdobyło uznanie komisji konkursowej oraz nagrodę w Konkursie IMPULS KULTURY – Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych o Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

09.10.2020

Konkurs Plastyczny

Z przyjemnością udostępniamy informację o trwającym naborze amatorskich prac plastycznych w ramach konkursu "SZUKAMY NIKIFORA". PRACE MOŻNA PRZESYŁAĆ DO 16 PAŹDZIERNIKA 2020 - wszystkie szczegóły konkursu TUTAJ.

02.09.2020

WYNIKI GŁOSOWAŃ

ROZSTRZYGNIĘCIE GŁOSOWAŃ TUTAJ!

31.08.2020

FINAŁ

Jeszcze dziś odebraliśmy ostatnie mejle z pracami plastycznymi i tekstami, które zamieściliśmy we właściwych działach. Mamy wrażenie, że to jedyna taka galeria i wyjątkowy zbiór aktywności kreatywnych, dojrzałych, niezawodowych twórców w całym internecie! Po zakończeniu głosowań i zebraniu wyników ankiet zajmiemy się zliczaniem głosów — wyniki opublikujemy najszybciej, jak się da. Wszystkiego dobrego — pozdrawiamy!

30.08.2020

KOLEJNE PRACE

Jeszcze spływają do nas prace utalentownych, w różnych dziedzinach, seniorek i seniorów. Dzisiaj zamieszczamy przykłady rękodzieła powstałe w ramach zajęć DD Senior+ w Sulejówku: do obejrzenia TUTAJ i TU oraz twórczość literacką TU a także dalszy ciąg "śpiewanej kroniki" TUTAJ. Kilka obrazów z dobrze znanej użytkownikom strony pracowni GUTW UG z Gdańska - w imiennej GALERII. Całkowitą nowością jest scenariusz scenki aktorskiej, który można przeczytać w TYM miejscu! Cały czas można oddać głos na wybraną prezentację. Zapraszamy do zwiedzania strony i udziału w głosowaniu!

26.08.2020

KONKURS

SZANOWNI PAŃSTWO! Projekt powoli dobiega końca, ale nie kończy się nasza praca. Dziś jeszcze dodaliśmy nieco interesujących materiałów TU, w jednej z GALERII, w dziale RĘKODZIEŁO, kilka fragmentów PRÓB i nagrań ze spektakli TUTAJ. Na stronie nadal będziemy zamieszczać ciekawą twórczość seniorów, linki i wykonania, ponieważ mejle stale docierają na nasze wirtualne skrzynki. Wszystkie prezentacje, nadesłane do końca sierpnia 2020 (31.08.2020) zostaną zamieszczone na stronie. Natomiast już od dziś można oddać głos na ulubioną pracę, wykonawcę, autora lub autorkę dzieła, które zrobiło na nas największe wrażenie. Zachęcamy do odpowiedzi na 3 krótkie pytania w ankiecie. My ze swojej strony cieszymy się, iż tak wielu artystów mogło zaprezentować swoje działania szerokiej publiczności. Wszystkim raz jeszcze gratulujemy wysokiego poziomu prac oraz wykonań. Niech udział w Projekcie, rekomendowanym przez MKiDN będzie początkiem kolejnego etapu w odkrywaniu pasji i drzemiącego w nas potencjału. Wszystkiego dobrego!

24.08.2020

Gdańsk

Dzisiaj z przyjemnością dodajemy do galerii artystów prace pani Bożeny Jedyńskiej z prężnego ośrodka, jakim jest Gdańsk, a w zasadzie prowadzona - przy tamtejszym Uniwersytecie - pracownia (w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku; GUTW). Zajęcia prowadzi pan dr Wojciech Zaniewski. Program warsztatów ma charakter autorski i jest tworzony w oparciu o akademicką tradycję z uwzględnieniem najistotniejszych zjawisk występujących w sztuce współczesnej. Prezentacja tej Autorskiej Pracowni TUTAJ.

20.08.2020

Wernisaże, KRÓTKI METRAŻ

Dzisiaj zapraszamy na kolejny, kameralny wernisaż. Piękne, nastrojowe prace, wykonane w technice malarstwa olejnego, pani Barbary Smereczyńskiej, powstałe w Starej Miłosnej możemy obejrzeć TUTAJ. Niezwykle ciekawą twórczością podzieliła się z nami także pani Katarzyna Molik-Nibus. Do oglądania malartwa - pejzaży, martwych natur - pasteli i akwarel zapraszamy w TYM MIEJSCU. Absolutną nowością na naszej stronie jest krótkometrażowy film, autorstwa pana Józefa Wiśniewskiego, nakręcony w czasie epidemii o charakterze autorskiego, artystycznego reportażu. Do jego obejrzenia gorąco zachęcamy i zapraszamy TUTAJ.

19.08.2020

SKRZYNKA POCZTOWA

Szanowni Państwo, użytkownicy strony, artyści!

18.08.2020

Finiszujemy

Pokonując niezliczone przeciwności, nie ustajemy w wysiłkach, żeby poprowadzić wszystkich naszych twórców do szczęśliwego finału Projektu! Wracamy do intensywnych działań na stronie i w sieci z zaproszeniem do podziwiania niezwykłej twórczości, której autorem jest pan Ignacy Augustyn Langa a także do obiecanej wcześniej twórczości LITERACKIEJ.

13.08.2020

Opowiadania

Dostaliśmy kilka miniatur literackich oraz kilka zapowiedzi nadesłania tekstów do publikacji. Nie wszyscy jeszcze biegle posługują się komputerem i zdajemy sobie sprawę, że przepisanie zajmuje nieco czasu... Rozumiejąc te drobne przeszkody radzimy również próbować pisać od razu z użyciem tego narzędzia. Ćwiczenie czyni mistrza, nie od razu Kraków zbudowano - wiadomo. Dla otuchy dodamy, że słynna pisarka, autorka kryminałów - Joanna Chmielewska ostatecznie, po wielu latach, przekonała się do tej formy zapisu tekstu! :-) Dzisiaj zapraszamy do lektury opowiadania "Wróżenie z fusów" autorstwa p. Barbary Kozubek-Marczyk.

09.08.2020

Ludzie listy piszą

Dziękujemy za wszystkie wiadomości, nadsyłane na adresy naszych skrzynek e-mail. Jednocześnie przypominamy, że wszelkie gratulacje i zachwyty można przekazać twórcom, prezentowanym na stronie wpisem w KSIĘDZE GOŚCI. My oczywiście dokładamy starań, żeby dotarły do adresatów. Jednocześnie z przykrością informujemy, że jeszcze nie można zamówić płyty z prezentowanymi piosenkami ani zakupić obrazów ze strony... Projekt zakłada prezentację twórczości, natomiast czas pokaże, jak potoczą się losy twórców i ich artystycznego dorobku.

06.08.2020

Panie - Warszawa

Żeński Zespół Aktorski z Warszawy udostępnił zdjęcia z sesji zdjęciowej, wykonanej podczas prób aktorskich do jednego ze spektakli. Panie występują od dwóch lat, biorą udział w spotkaniach recytatorskich, miniaturach teatralnych a nawet nagraniach filmowych materiałów zdjęciowych! Zajrzyjcie TUTAJ.

31.07.2020

Panowie

Większość grup, zespołów i społeczności senioralnych skarży się na chroniczny deficyt panów. Płeć męska jest wyraźnie mniej reprezentowana w przeglądach, konkursach i warsztatach w ogóle. A u nas... zdaje się, że idziemy na spektakularny rekord. W dziale MUZYKA wiele wykonań należy do panów właśnie. Oczywiście cały czas trwa obróbka materiałów nadsyłanych internetowo a przepięknych wykonań Panów i oczywiście bardzo zdolnych Pań można już słuchać na stronie. Miłego odbioru!

28.07.2020

Konkurs

Sama forma konkursu zakłada kogoś wygranego i jakiś rodzaj nagrody. Z doświadczenia wiemy, jak trudno docenić lub wyróżnić wyłącznie jednego wykonawcę, kiedy większość zasługuje zwyczajnie na autentyczne i wielkie brawa! W przygotowaniu mamy więc rodzaj głosowania odbiorców strony tak, by umożliwić im wyrażenie swojego szczególnego uznania dla któregoś wykonania lub pracy. Jeszcze w sierpniu udostępnimy możliwość oddawania głosów na ulubioną prezentację w założeniu, że nasze internetowe zbiory będą cały czas powiększać się i wzbogacać. Pozdrawiamy!

21.07.2020

Wideo

Z największą przyjemnością rekomendujemy obejrzenie pierwszego nagrania, jakie powstało specjalnie na potrzeby projektu! Dziękujemy pani Elżbiecie za materiał, a państwa zapraszamy TUTAJ.

20.07.2020

Pytania i odpowiedzi

Dostajemy od Państwa sporo wiadomości, w których pytacie o ważne zagadnienia - głównie techniczne. W jakim formacie powinno być zdjęcie, ile prac można umieścić na stronie, gdzie wysłać zdjęcia i jak je opisać? Na wszystkie te, ważne pytania, odpowiadamy TUTAJ. Jednocześnie cały czas zbieramy informacje od Was, aby udzielić konkretnych odpowiedzi z instrukcjami.

17.07.2020

SCENA

Pierwszy z wpisów w zasadzie najbardziej pasuje to tego działu, bo stanowi zapis przeżyć związanych z osobistym udziałem w przedsięwzięciu scenicznym... PRZECZYTAJ

15.07.2020

INFOGRAFIKA do pobrania

Zapraszamy serdecznie do pobierania materiałów informujących o projekcie i udostępniania ich na swoich stronach, tablicach, osiach czasu czy w wiadomości email - zainteresowanym. Materiały znajdują się na stronie głównej, TUTAJ. Wydrukowany plakat lub informację, ilustrowaną grafiką można zapisać na swoim komputerze, przesłać dalej, wywiesić w widocznym miejscu lub podarować.

14.07.2020

Sylwetki autorów

Bożena Borys urodzona w Krakowie w 1946 roku, absolwentka krakowskiej AWF. Zamiłowanie do sztuki odziedziczyła, po pradziadku, architekcie i malarzu, Januszu Rawicz Niedziałkowskim. Myślałam o studiowaniu historii sztuki, ale nie uwierzyłam w swoje możliwości i wybrałam sport. Zawód wykonywałam z pasją. Dopiero na emeryturze zaczęłam malować i bawić się gliną. W Warszawie, gdzie mieszkam od 30 lat, trafiłam na ludzi, ktorzy moje zainteresowanie sztuką pomogli mi zrealizować. Moja twórczość jest typowo amatorska. Niestety pandemia przerwała interesujące spotkania w pracowniach...

12.07.2020

Film informacyjny

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego materiału promocyjno - informacyjnego. Film można obejrzeć na stronie głównej naszej witryny oraz na kanale aiowszem w serwisie YouTube - TUTAJ. Link można już udostepniać wszystkim zainteresowanym a także upubliczniać na własnych stronach, grupach i profilach w mediach społecznościowych, do czego zachęcamy. Pokażmy, że twórczych seniorów jest naprawdę dużo!

08.07.2020

Grafika komputerowa

Seniorzy sięgają po wiele form wyrazu i ekspresji artystycznej. W tej chwili analizujemy i obrabiamy nadesłane materiały multimedialne; aktorskie próby, sceniczne występy, nagrania solowe piosenek. Po skonwertowaniu ukażą się na stronie i na kanale YT. Okazuje się, że współczesne technologie nie stanowią większej przeszkody dla pokolenia osób dojrzałych, czego przykłady możemy oglądać chociażby w dziale PLASTYKA. Prace, powstałe jako grafika komputerowa, autorstwa pani Barbary Kozubek-Marczyk zamieściliśmy TUTAJ. Miłego oglądu!

05.07.2020

Pisanie - poezja

Dziękujemy wszystkim autorom i autorkom za nadsyłane prace. Nabór tekstów nadal trwa - czekamy na twórczość poetycką, prozatorską, teksty piosenek, skecze lub też wspomnienia. Dzisiaj z ogromną przyjemnością zapraszamy do spotkania z poezją pani Barbary Kozubek - Marczyk. Jej wiersze znajdziecie Państwo TUTAJ. Przyjemnej lektury!

02.07.2020

Sylwetki osób

Po licznym odzewie ze strony różnych środowisk i osób prywatnych zamieszczamy pierwsze prezentacje twórczości plastycznej. Dzisiaj, dzięki uprzejmości pani Bożeny Boguckiej, uzupełniamy galerię jej prac nadesłanym, zwięzłym, autorskim opisem, ilustrowanym zdjęciami:

29.06.2020

Andragogika

Andragogika zajmuje się procesami edukacyjnymi (nauczaniem) osób dorosłych, w tym także i starszych ludzi. Inaczej nazywa się ją pedagogiką dorosłych. Obszarem zainteresowań tej dyscypliny naukowej jest człowiek dorosły jako osoba kształcąca się. Andragogika bada zagadnienia dotyczące procesów edukacyjnych ludzi dorosłych (w tym: młodzieży pracującej i osób starych), które odnoszą się do kształcenia, samokształcenia, wychowania, samowychowania, kształtowania osobowości, kierowania rozwojem, uczenia się i włączenia człowieka dorosłego w życie społeczne. Dziedzina ta skupia się na społecznych, ekonomicznych, kulturowych, cywilizacyjnych i biologicznych uwarunkowaniach dydaktyki dorosłych. Ojcem tego terminu był niemiecki pedagog – Aleksander Kapp, który użył go po raz pierwszy w 1833 r. W drugiej połowie XX wieku andragogika uzyskała swoją odrębność wśród innych nauk pedagogicznych.

22.06.2020

Animatorzy

Poprzez prezentację prac i działalności niezawodowych twórców — amatorów pragniemy docenić pracę wspaniałych animatorów, instruktorów, trenerów, terapeutów i liderów grup pracujących na co dzień z odbiorcami swoich zajęć, prób i warsztatów. Dzielenie się pasją i wciąganie do działania innych wymaga wielu różnych predyspozycji. Inaczej, niż w przypadku działalności zawodowej, tu — na zasadzie pełnej dobrowolności — decydujemy, czy chcemy włączyć się w proponowane działanie i w jakim zakresie. Postać lidera czy prowadzącego ma tu znacznie kluczowe, co potwierdzają zebrane relacje i opracowania. Wspaniale, że istnieją ludzie, którym się chce i którzy sporo energii wkładają w pracę z grupami i zespołami osób.

16.06.2020

Kontakt

Dziękujemy za przesyłane prace! Przypominamy, że do Państwa dyspozycji są dwa adresy: kontakt@aiowszem.pl, oraz pomocniczy: aiowszem@interia.pl. W przypadku dużych plików możecie skorzystać Państwo ze stron, umożliwiających ich przesłanie (bez rejestracji i bez opłat). Aby odszukać strony, pośredniczące w takim przesyle, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: przesyłanie dużych plików bez opłat. Przykładową stronę znajdziecie Państwo TU albo TUTAJ. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy, udzielając technicznego wsparcia.

12.06.2020

Twórcy amatorzy

W całej Polsce istnieje wiele miejsc, w których seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i korzystać z oferty zajęć. Choć definicji terminu SENIOR/SENIORKA jest sporo, przyjmijmy, że to osoby, które zakończyły zawodową aktywność i są na emeryturze. Ponieważ żyjemy coraz dłużej, zdrowiej i aktywniej, okres ten sprzyja realizacji planów i marzeń, na które brakowało czasu w pierwszej połowie życia. Ponadto, dzięki licznym programom i projektom, dedykowanym seniorom, wiele miast i gmin wpisuje w plany strategiczne miejsca aktywności i aktywizacji osób starszych. Część zajęć stanowi nieodpłatną ofertę, natomiast wiele miejsc oferuje seniorom atrakcyjne zniżki na udział w zajęciach. Organizowane są przeglądy, konkursy i festiwale, na których uzdolnione artystycznie osoby mogą pochwalić się swoją działalnością oraz dorobkiem. Aktualna sytuacja, spowodowana zagrożeniem epidemiologicznym, wymusiła ograniczenia — zarówno w samym uczestnictwie w zajęciach lub też warsztatach, jak i w możliwości spotkań przy okazji większej imprezy. Dodatkowo seniorzy, będący w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań, odczuli boleśnie izolację i ograniczenia z nią związane. Projekt powstał z potrzeby komunikacji. Jest też pretekstem do spojrzenia na zjawiska nie zawsze widoczne od razu. Próbą odpowiedzi, czy kultura jest człowiekowi potrzebna i czy do czegoś służy. Obserwując aktywność w sieci licznych teatrów, zwiększony ruch na portalach, oferujących dostęp do literackich publikacji, platform filmowych i z muzyką, można nieśmiało zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie kultura i swobodny dostęp do jej niezliczonych zasobów, w okresie izolacji, stanowił silną potrzebę wielu odciętych od „normalnego życia” obywateli. Strona chce zgromadzić i zaprezentować ułamek niezawodowej twórczości, uprawianej w wielu różnych miejscach i na różnych poziomach. Sztuki nie da zamknąć się wyłącznie w muzeach. Jej historia pokazuje, jak wielu z dziś uznanych i wielbionych twórców, uprawiało ją wbrew przeciwnościom i na marginesie głównych, obowiązujących nurtów. Tworząc miniaturowe galerie twórców — amatorów i przybliżając ich artystyczne portrety, dajemy Państwu możliwość spotkania z ludzką wrażliwością, talentem i losami. „Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić". O. Wilde

08.06.2020

Początek

Z przyjemnością informujemy, że strona jest prawie gotowa; działa adres poczty elektronicznej a w przygotowaniu - grafika informacyjna na temat Projektu i jego głównych założeń. Więcej o samym programie Ministrerialnym przeczytacie TUTAJ a o działaniach, związanych ze stroną AIOWSZEM, na naszej stronie głównej. Czekamy na pierwsze mejle, prace i zgłoszenia. Do zobaczenia/usłyszenia lub poczytania!